Matura z matematyki to dla wielu osób spore wyzwanie, bo ten dział nauki jest bardzo specyficzny. Nawet osoby, które go lubią, mogą natknąć się na zagadnienia będące prawdziwą piętą achillesową. A przecież egzamin to w pewnej mierze loteria i w maju mogą pojawić się zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze tematy.

Nie trzeba jednak załamywać rąk! Wprost przeciwnie – odpowiednia dawka przygotowań pozwoli zdać matematykę! 

Zobacz nasze najlepsze wskazówki, dzięki którym nauka do matury będzie łatwiejsza, i przygotuj się z nami do zbliżającego się egzaminu!

Jak zaplanować naukę matematyki przed maturą?

Aby zdać maturę z dobrym wynikiem, potrzeba solidnego przygotowania i dobrej strategii. Wspomnieliśmy już, że ten dział jest bardzo specyficzny, ponieważ nie wystarczy „wykuć” formułek, lecz należy dobrze zrozumieć dane zagadnienie, aby móc swobodnie działać na różnych przykładach.

Co więc możesz zrobić już dzisiaj, aby lepiej się przygotować? 

  • Zacznij wcześnie – nie bez powodu nauczyciele powtarzają, że systematyczność jest kluczowa. Im wcześniej zaczniesz się przygotowywać, tym lepiej, ponieważ da Ci to czas na zrozumienie trudniejszych tematów i powtórzenie materiału. Uciekło Ci kilka miesięcy i termin egzaminu majaczy już na horyzoncie? Nie ma co załamywać rąk – zamiast tego lepiej zacząć działać tu i teraz.
  • Zorganizuj swoją pracę – chaos to Twój wróg w nauce, więc niezależnie od tego, ile czasu Ci pozostało do matury z matematyki, ustal harmonogram pracy. Przydziel więcej czasu na tematy, z którymi masz większe problemy, aby lepiej przećwiczyć kłopotliwe zagadnienie.
  • Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – chociaż w matematyce nie brakuje teoretycznych zagadnień, to skupia się ona głównie na rozwiązywaniu równań i innych problemów matematycznych. Dlatego też tak ważna jest praktyka – im więcej zadań przećwiczysz, tym lepsze przygotowanie do egzaminu.
  • Przećwicz zadania z poprzednich lat – matura jest w pewien sposób schematyczna, dlatego warto zapoznać się z arkuszami z poprzednich lat, aby poznać format egzaminu i typowe pytania.

Co ważne, stwórz realny, nie idealny plan. Aby to zrobić, musisz przeanalizować ilość dostępnego czasu. Jeżeli jest go mało, skup się na zadaniach, które sprawiają Ci największy kłopot i im poświęć uwagę. Jeśli masz więcej czasu, rozłóż powtórki w czasie, pamiętając, że matura to nie tylko matematyka, ale również inne ważne przedmioty.

Jak się uczyć do matury z matematyki?

Plan nauki to jedno, ale inną ważną kwestią jest to, jak uczysz się do matury z matematyki. Wyżej podpowiedzieliśmy, że warto rozwiązać zadania z poprzednich lat, aby poznać schemat arkuszy, ale mądra nauka to znacznie więcej.

Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy!

Po pierwsze

Korzystaj z różnorodnych materiałów i różnych źródeł wiedzy. Jakich? Książki, ćwiczenia, wspomniane arkusze maturalne, zbiory zadań, kursy online, materiały wideo – każdy ma swój sposób na naukę, więc wykorzystaj różne źródła, aby znaleźć najlepszy dla siebie. Co więcej, taka różnorodność sprawi, że nauka nie będzie Cię nużyć, ponieważ będziesz zmieniać jej formę.

Po drugie

Staraj się zrozumieć zasady i mechanizmy stojące za rozwiązywanymi zadaniami, zamiast tylko je zapamiętywać. To pomoże Ci lepiej poradzić sobie z niespodziewanymi pytaniami. Poza tym, dogłębne zrozumienie zagadnienia to esencja nauki i klucz do sukcesu, który wykorzystasz podczas właściwego egzaminu.

Po trzecie

Jeśli masz taką potrzebę, skorzystaj z korepetycji lub nauki w grupie. Nauka w grupie lub z korepetytorem może pomóc w zrozumieniu trudniejszych koncepcji i motywować do nauki, a także stać się dobrą zabawą, dzięki czemu będzie znacznie przyjemniejsza!

I wreszcie po czwarte

Korzystaj z oficjalnych materiałów maturalnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne publikują materiały, które mogą być pomocne w przygotowaniach, takie jak informator o egzaminie maturalnym z matematyki. To dodatkowa dawka wiedzy, która z pewnością nie zaszkodzi podczas maturalnego egzaminu.

Matura z matematyki – jak radzić sobie ze stresem?

Ostatnie, trochę bonusowe zagadnienie, czyli radzenie sobie ze stresem. Nie da się ukryć, że egzamin maturalny, zwłaszcza z przedmiotu, który powszechnie uważa się za trudniejszy, może być stresujący dla wielu osób. Niestety, chociaż stres może działać mobilizująco, to w większej dawce raczej szkodzi. Dlatego warto wiedzieć, jak go opanować.

Odpowiednia ilość snu, zwłaszcza przed samym egzaminem, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna mogą znacząco wpłynąć na Twoją zdolność do nauki i koncentracji, a także do lepszego zarządzania stresem. 

Również techniki relaksacyjne, medytacja czy po prostu rozmowy z przyjaciółmi mogą pomóc utrzymać równowagę psychiczną i podejść do egzaminu z większym dystansem. I tego Ci właśnie życzymy!

5/5 - (1 vote)