Wiele osób, które nie zdały matury tuż po zakończeniu szkoły średniej chciałoby przystąpić do egzaminu po przerwie. Wynika to z rozmaitych powodów, ale najczęstszym z nich jest konieczność podnoszenia swoich kompetencji w pracy – pracodawca wymaga od nas, abyśmy zdali egzamin dojrzałości i poszli na studia uzyskując minimum tytuł licencjata. Co możemy zrobić? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Przeczytaj w dalszej części naszego artykułu.

Podejście do matury już w dwa lata po ukończeniu szkoły średniej może stanowić wyzwanie. To dlatego, że wiedza, którą zdobywamy w szkole jest nieprzydatna w codziennym życiu – łatwo zapominamy jak dzielić wielomiany czy jaka epoka następowała po renesansie – komu to tak naprawdę potrzebne? W związku z tym, podejmując decyzję o zdaniu matury, decydujemy się w rzeczywistości na powrót do szkoły. Będziemy musieli przypomnieć (a najczęściej po prostu nauczyć się na nowo) matematyki, usystematyzować język obcy, przeczytać parę lektur obowiązkowych. Niestety, tego nie da się uniknąć. Te wiadomości są i będą nieprzydatne, ale są niezbędne aby zdać egzamin maturalny.

W związku z ilością wiedzy do zdobycia, mało który dorosły decyduje się na przygotowanie do egzaminu na własną rękę. Najpewniejszym sposobem na osiągnięcie poziomu, wystarczającego do zdania matury jest uczestnictwo w rocznym, stworzonym specjalnie dla dorosłych, kursie maturalnym dla osób z przerwą w edukacji.

Często spotykamy się z pytaniem czy osoba np. 50-cio letnia może wziąć udział w kursie, a co za tym idzie, czy może przygotować się do matury. Oczywiście! Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Na naszych zajęciach są uczniowie, którzy mają od 3,4 lat przerwy w edukacji, do przerwy 30-stoletniej. Nie ma to żadnego znaczenia, z wszystkimi zaczynamy praktycznie od zera. Zatem jeśli zastanawiasz się czy dasz radę, nasza odpowiedź to – bez problemu, wszyscy są w takiej samej sytuacji co ty!

Zastanawiacie się także w jakiej formie będziecie zdawać egzamin oraz gdzie on się odbędzie. To pytania na które odpowie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Waszym mieście. Musicie się z nią skontaktować, opisać swoją sytuację, rok w którym skończyliście szkołę i wszystko zostanie Wam wytłumaczone i wskazane. Musicie pamiętać, żeby zrobić to w odpowiednim terminie. Naszym kursantom radzimy, żeby zajęli się tym już na początku września.

Odpowiednie przygotowanie do egzaminu dojrzałości pozwala zdać maturę nawet osobą z wieloletnią przerwą w edukacji. Jeśli chcielibyście zdać egzamin bez stresu i być pewnym o wynik, zapraszamy na Kursy maturalne dla dorosłych w Symposio!

5/5 - (1 vote)