WOS, czyli Wiedza o Społeczeństwie, to jeden z tych przedmiotów na maturze, które cieszą się sporą popularnością. I nic w tym dziwnego, bo przecież dobry wynik z tego egzaminu może otworzyć drzwi do wielu świetnych uczelni w Polsce.
Jednak w kontekście tego, że szykują się zmiany na maturze z WOS w 2025 roku, sporo osób zaczyna zadawać pytania i szukać odpowiedzi. A my ich dostarczamy!
Jeżeli zatem planujesz zdawać maturę z wiedzy o społeczeństwie w 2025 roku, zapoznaj się z tym artykułem.
Najważniejsze zmiany na maturze z WOS 2025
Zanim przejdziemy do najważniejszych zmian, chcemy Cię uspokoić – nie ma powodów do paniki, bo nic tu nie wywraca całego systemu do góry nogami. Wręcz przeciwnie, te zmiany mogą Ci nawet trochę ułatwić życie.
Po pierwsze, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, zmniejszono podstawę programową. W praktyce oznacza to, że przygotowania do majowego egzaminu mogą być nieco łatwiejsze, ponieważ będzie mniej materiału do przyswojenia.
To spora zmiana, zwłaszcza że matura z WOS-u zawsze uchodziła za dość wymagającą. Teraz jednak, dzięki usunięciu niektórych szczegółowych wymagań, takich jak chociażby pisania bardziej skomplikowanych pism formalnych (np. skarg, odwołań admistracyjnych), ma być nieco lżej. Co jednak ważne, umiejętność sporządzania prostych dokumentów do organów władz nadal pozostaje w programie.
Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że wymagania mogą wciąż być dość szerokie i czasami nie do końca jasne, ponieważ wspomniana podstawa programowa daje duże pole do przeróżnej interpretacji.
Po drugie, sam egzamin wygląda właściwie tak samo – będzie zawierał od 37 do 45 zadań, z czego 8-11 to zadania zamknięte, a 29-34 to zadania otwarte. Na wszystko masz wciąż 180 minut, więc tutaj nic się nie zmienia. Trzeba jednak uważać na to, żeby dobrze rozplanować czas – zadania otwarte mogą być czasochłonne, jeśli źle się do nich podejdzie. A to właśnie one są najlepiej punktowane.
Dodatkowo, pomimo uproszczenia programu, warto poświęcić czas na przejrzenie przykładowych arkuszy i zapoznanie się z aktualnym kluczem odpowiedzi – zwłaszcza próbnymi egzaminami z CKE, które będą już odpowiadać nowym wymaganiom. Może to pomóc uniknąć nieporozumień i wyłapać, czego dokładnie oczekują egzaminatorzy.
Na koniec warto podkreślić – zmiany mogą działać na Twoją korzyść, ale ostateczny wynik i tak zależy od Twojego przygotowania.
Zmiany na maturze z WOS, które… niewiele zmieniają
Już wspominaliśmy, że podstawa programowa została uproszczona i usunięto z niej sporo materiału. Na pierwszy rzut oka brzmi to jak dobra wiadomość dla większości zdających. Jednak trzeba się liczyć z tym, że sposoby interpretacji tego uproszczenia mogą być bardzo różne i czasem zaskakujące.
Weźmy na tapet chociażby pisma kierowane do organów władz – co w zasadzie się pod tym kryje? W praktyce, może to oznaczać niemal wszystko i każdy może je rozumieć na swój sposób.
Według nowych wytycznych, nie musisz znać m.in.:
- form marketingu politycznego,
- polityki przemysłowej i gospodarki żywnościowej w Polsce,
- procedur ratyfikacyjnych w przypadku umów międzynarodowych,
- konfliktów międzynarodowych i etnicznych w XXI wieku.
Co jednak istotne, niektóre wymagania zostały określone mianem „w mniejszym zakresie” – jak np. uwarunkowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego i strategii jego rozwoju – co nie stanowi sztywnych wytycznych. Dodatkowo, do zrozumienia takich zagadnień, może być potrzebna wiedza z „nieobowiązujących” już wymagań, więc granica pozostaje tutaj płynna.
Może się więc okazać, że pomimo wprowadzonych zmian, niewiele się zmieniło, dlatego dobre i wszechstronne przygotowanie jest nadal kluczem do dobrego wyniku w maju.
Matura z WOS 2025 – jaki jest próg zdawalności?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, matura w 2025 roku miała być pierwszą, na której uczniowie muszą uzyskać minimum 30% z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że ten przepis nie wejdzie w życie zgodnie z planem, ponieważ trwają prace nad przesunięciem tego wymogu o przynajmniej trzy lata.
Czy rzeczywiście tak się stanie? Niektórzy twierdzą, że to już prawie pewne, ale oficjalnie nikt jeszcze tego nie potwierdził. Pozostaje więc to na razie w sferze domysłów, a już niedługo dowiemy się, jaka będzie decyzja w tym zakresie.
WOS 2025 – zdobądź dobry wynik na maturze
Łatwo zauważyć, że hasło „zmiany na maturze z WOS w 2025 roku” tak naprawdę niewiele zmienia w zakresie przygotowania do majowego egzaminu. Co więcej, sama matura to tylko jeden z etapów, a najważniejsze jest, co uczniowie zrobią później z tą wiedzą i umiejętnościami.
Dlatego też znajdziesz u nas jakościowe kursy maturalne – zarówno z wiedzy o społeczeństwie, jak i innych przedmiotów – które pozwolą Ci się jak najlepiej przygotować do zbliżającego egzaminu.
Nie martw się nadchodzącymi zmianami, bo mamy je pod kontrolą i przygotujemy Cię na wszystkie sytuacje!